#20 - 20 hétköznapi dolog, amit elkövetünk.. I. rész.
Kíváncsi vagyok, hogy ennek a témának az olvasásakor, kinek, hogyan esik le a 20 filléres... :) 20 olyan hiba lett összegyűjtve, amit miközben olvasunk, tuti, hogy valami saját példánk fog beugrani és elgondolkozunk "az élet dolgain"... I. rész a Tovább gombbal... :)
- 1). Előre elkönyvelés: Amit elsőre hallunk, sokszor könnyen elfogadjuk, hogy az a helyes, valós vagy megfelelő. Mindannyain, tudjuk, hogy a BMW-sek milyenek is tudnak lenni. :)
- 2). Magunkénak érzünk dolgokat: Gondoljunk csak bele. Felveszünk valamilyen szokást, amit úgy érzünk, hogy "kell nekünk" vagy akár önazonosnak érzünk (lásd dohányzás), pedig tudjuk, hogy az inkább káros mint nem. Túldimenzionáljuk olyan tapasztalatok alapján, „Hátdehát a szomszéd is elszívott 3 doboz cigit naponta, mégis 100 évig élt…”
- 3). Birka-effekt: Vannak karizmatikus, meggyőző személyiségek, akik aránylag könnyen hatást gyakorolnak ránk, illetve vannak olyan helyzetek is, hogy beindul a birka-effekt. Bizonyára ismerős, a „Tegye fel a kezét , az aki…”. Körülnézünk - s még ha félszegen is - de feltesszük a kezünket, hiába nem értünk egyet kicsit se vagy semennyire, cikinek érezzük, ha társaságban, tömegben különcködünk, ráadásként az agyunk is azt súgja, hogy „Cselekedj!!”…
- 4). Másikra mutogatás: "Amikor a hülyeség, kitartással párosul." Az egyik legveszélyesebbnek is mondhatnánk, amikor nem vesszük észre, hogy saját magunkat hitegetjük, a saját elfogultságunk és meggyőződésünk alapján, nem vesszük figyelembe a másikat, de ezzel együtt a másikban találjuk meg a hibát és a kivetnivalót.
- 5). Téves megerősítések: Úgy működik az ember, hogy eldönt valamit, ezáltal pozitív érzést kelt önmagában, hogy igen ez hasznos, értékes, jó húzás volt, miközben nem vesszük észre annak káros vagy kevésbé racionális hatásait. Ilyen például a kutyavásárlás a panelba. Azt gondoljuk, hogy házörző, lelkitárs, tehát hasznos is, hiába rágja meg a szőnyeget, horkol keményen, kaparja az ajtót meg egyéb kreatív dolgokat művel (kép alul) „De hát olyan jópofa” és ennyivel el van intézve a dolog…
- 6). Illúziók kergetése: Könnyen belecsúszhatunk szerencsejáték-függőségbe, azzal a feltételezéssel, hogy például a „piros tuti nyerő lesz” vagy hogy a páratlan számot kell többször játszani. Gyönyörűen, észrevétlenül, egészen jól meg is indokoljuk azokat, hogy többször láttuk azt nyerőként, majd szép lassan, amikor elkezd fogyni a zsetonunk és mérsékelt lelkesedéssel várjuk a 13-as számot, elszontyolodva elhagyjuk a terepet, és ezzel párhuzamosan mantrázzuk, hogy "Na majd legközelebb!".
- 7). „Szelektív hallás”: Tudományos szempontból egyszerű az oka. Az agyunk úgy van bekalibrálva, hogy azokat az információkat tartjuk hasznosnak, amikre van valami előzetes információnk, prekoncepciónk, majd ügyesen meg is szűrjük az elhangzottakat és közben lehet, hogy a lényeg, a gondolat mondanivalója, pedig irrelevánssá válik számunkra.
- 8). „De hisz ez egyértelmű”: A történelem megismétli önmagát, szokták mondani. Mindig vannak olyan emberek, akik másként gondolják, látják a világot, aztán forradalmasítanak, feltalálnak ezt azt. Emlékszünk, hogy a Föld az lapos (volt) ugye? Aztán jött valaki, aki azt mondta, hogy „Várjunk csak!”. Mégis évszázadok múltak el úgy, hogy az emberek fejében a Föld „csakazértis lapos”…
- 9). Túlgondolkodás: Ez egy érdekes része a történetnek. Azt hisszük, hogy minél többet olvasunk utána dolgoknak, annál alaposabb tudásunk lesz. Ez az állítás azért az életben azért igen helytálló, csak hajlamosak vagyunk beleesni abba a hibába, hogy túlgondoljunk, miközben egy fapados megoldással már meg is lenne oldva a problémánk. De mindig vannak kreatív figurák :)
- 10). Strucc-politika: Egyszerűen a szőnyeg alá söpörjük azt, ami negatív, rossz döntésnek bizonyult. Nem akarjuk bevallani, beismerni saját magunknak, hogy hülyeséget csináltunk és inkább elhesegetjük a tényt, hogy milyen eredménye lett annak.
Továbbra is megtalálhattok a Facebook-on is, így ezt is mint az igét, hirdetni kell, ér. :)
Források:
http://www.dailyinfographic.com